Др Ивана Ђерић
Звање: Виши научни сарадник
Oбласт интересовања: аутономија ученика у школи, образовне промене, професионални развој, истраживања у школи, постигнућа ученика (TIMSS)
Телефон: 011 2 642 925
Мejл:
Биографија
OБРАЗОВАЊЕ
Др Ивана Ђерић је рођена 2. октобра 1978. године у Београду где је завршила основну и средњу школу. Дипломирала је 2004. године на Филозофском факултету Универзитета у Београду на Одељењу за педагогију. Магистарску тезу одбранила је 26. децембра 2008. године. Докторску дисертацију под називом „Могућности и ограничења развоја аутономије ученика у васпитно-образовном процесу” одбранила је 27. фебруара 2015. године на Одсеку за педагогију Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.
РАДНО ИСКСТВО
Др Ивана Ђерић је запослена у Институту за педагошка истраживања у Београду од 2005. године. Од 2006. године била је ангажована као истраживач на пројектима Института за педагошка истраживања чију је реализацију финансирало Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. У оквиру пројеката Института бавила се темом развоја и подстицањa мотивације и аутономије ученика у васпитнообразовном процесу, развојем истраживачке праксе у школама, образовном ефективношћу школа, као и професионалним развојем запослених у образовању.
Др Ивана Ђерић учествовала је у више међународних и националних пројеката:
-
Национални координатор међународног пројекта TIMSS 2019 (2017-2021) и LANA 2019 који се бавe проучавањем образовних постигнућа ученика у првом циклусу школовања у Србији.
-
Компаративна анализа система професионалног развоја наставника у Србији и у Словенији (Komparativno raziskovanje sistema profesionalnega razvoja učiteljev v Srbiji in Sloveniji, 2010–2011) у сарадњи са Педагошким институтом из Љубљане (Pedagoški inštitut, Ljubljana). Носилац пројекта је Институт за педагошка истраживања, Београд.
-
Пројекат Представе о образовним променама у прослости: рефлексије о прослости, визије будућности (Images of educational change in Serbia: Reflecting on the past, envisioning the future) који је део Регионалног програма подршке истраживању у области друштвених истраживања на Западном Балкану (Regional Research Promotion Programme in the Western Balkans –RRPP), који води Универзитет у Фрибургу, а финансира Швајцарска агенција за развој и сарадњу (Swiss Agency for Development and Cooperation – SDC) (2010–2011; 2011–2012). Носилац пројекта је Институт за педагошка истраживања, Београд.
-
Међународни пројекат Унапређивање образовне ефективности основних школа (Improving educational effectiveness of primary schools (IEEPS) 2013–2017), у оквиру европског Програма за целоживотно учење, потпрограма Коменијус – Коменијус мултилатерални пројекти (Comenius multilateral project).
-
Национални пројекат Развој и примена програма изградње капацитета у склопу подршке имплементацији нових Основа програма предшколског васпитања и образовања у Србији, који у сарадњи реализују Министарство просвете, науке и техонолошког развоја (МПНТР), УНИЦЕФ Србија и Институт за педагогију и андрагогију Филозофског факултета Универзитета у Београду. Пројекат се спроводи у склопу пројекта Инклузивно предшколско васпитање и образовања, уз подршку Светске банке за развој. Др Ивана Ђерић је коаутор Модела заједнице професионалног учења и координатор за реализацију обука најмењених примени модела. Пројекат траје до 2022. године.
-
Руководила је пројектним задатком у оквиру пројекта „Од подстицања иницијативе, сарадње и стваралаштва у образовању до нових улога и идентитета у друштву” (179034) чију реализацију је финансирало Министарство просвете, науке и технолошког развоја Србије.
Др Ивана Ђерић је предавач на мастер студијама на Природно-математичком факултету Универзитета у Крагујевцу на предметима Педагогија и Школска педагогија.
ПРОФЕСИОНАЛНО УСАВРШАВАЊЕ
-
Mетодолошке и статистичке процедуре у међународним истраживањима у организацији Међународне асоцијације за евалуацију образовних постигнућа (International Association for the Evaluation of Educational Achievement – IEA).
-
Имплементација програма професионалног развоја наставника на позив проф. др Леонидаса Киријакидеса са Одељења за образовање Универзитета на Кипру, у Никозији, у периоду од 27. јула до 7. августа 2015. године.
-
Уводни курс у оквиру Програма из конструктивистичког саветовања и психотерапије у оквиру Удружења конструктивиста Србије.
ЧЛАНСТВО
-
Члан је Педагошког друштва Србије.
-
Члан је редакције часописа Зборника Института за педагошка истраживања.
ПОПУЛАРИЗАЦИЈА НАУКЕ
-
Др Ивана Ђерић је коаутор Националног извештаја: TIMSS 2019 у Србији и Сажетка основних налаза TIMSS 2019. https://www.ipisr.org.rs/rezultati/rezultati-2019
-
Др Ивана Ђерић је кооаутор Извештаја о истраживању, Представе о образовним променама у Србији: рефлексије прошлости, визије будућности (POPS2) у издању Института за педагошка истраживања (2012; стр. 3–50). Извештај је настао у оквиру Регионалног програма подршке истраживањима у области друштвених истраживања на Западном Балкану (RRPP), који води Универзитет у Фрибургу, уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу (SDC).
-
Др Ивана Ђерић је кооаутор сажетка за образовну политику (Policy Brief) Од идеје до резултата: образовне промене у очима просветних радника у издању Института за педагошка истраживања. Сажетак је настао у оквиру пројекта Представе о образовним променама у Србији: рефлексије прошлости, визије будућности (POPS2) који је део Регионалног програма подршке истраживањима у области друштвених истраживања на Западном Балкану (RRPP), који води Универзитет у Фрибургу, уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу (SDC).
-
Др Ивана Ђерић је један од аутора сажетка за образовну политику (Policy Brief) Унапређивања стручног усавршавања наставника на нивоу школе: улога директора школе (2015) у оквиру пројекта Развионица Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Завода за унапређивање образовања и васпитања.
-
Др Ивана Ђерић је један од приређивача публикације Педесет пет година Института за педагошка истраживања 1959–2014 у издању Института за педагошка истраживања из Београда.
-
Др Ивана Ђерић је коаутор текста „TIMSS je у елементу” у издању научно популарног часописа Елементи који издаје Центар за промоцију науке, Београд, Србија. Текст је у целини доступан на http://www.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2019/02/Elementi-casopis-o-TIMSS-2019.pdf
-
Др Ивана Ђерић учествовала је на манифестацији Европска ноћ истраживача која је одржана 28. и 29. септембра 2018. године у оквиру пројекта „Science in Motion for Friday Night Commotion 2018-19“ (SCIMFONICOM2018-19, EU Projekat H2020-MSCA-NIGHT-818747), у организацији Института за молекурану генетику и генетичко инжењерство и Факултета за физичку хемију Универзитета у Београду.
ПЕДАГОШКИ РАД
-
Др Ивана Ђерић је од 2006. један од аутора и водитеља семинара под називом Усавршавање комуникацијске компетентности: комуникација са ученицима, колегама и родитељима чији је координатор др Славица Шевкушић (тема: „Активно слушање“). Семинар је акредитовао Завод за унапређивање образовања и васпитања и налази се у Каталогу Програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручних сарадника за школску 2018/19, 2019/20 и 2020/21 под бројем 157.
-
Др Ивана Ђерић је координатор акредитованог програма сталног стручног усавршавања запослених у образовању под називом Подстицање мотивације и инцијативе ученика у настави кроз ученичке пројекте. Семинар је акредитовао Завод за унапређивање образовања и васпитања и налази се у Каталогу Програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручних сарадника за школску 2018/19, 2019/20 и 2020/21 под бројем 540.
-
Др Ивана Ђерић је један од аутора и водитеља семинара под називом Квалитетна настава I – Социјални аспекти успешног поучавања и учења. Семинар је акредитовао Завод за унапређивање образовања и васпитања и налази се у Каталогу Програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручних сарадника за школску 2018/19, 2019/20 и 2020/21 под бројем 472.
-
Др Ивана Ђерић је учествовала као фацилитатор професионалног учења за учитеље и наставнике ОШ „Браћа Барух” током другог полугодишта школске 2018/2019. године у оквиру пројекта „Од подстицања иницијативе, сарадње и стваралаштва у образовању до нових улога и идентитета у друштву”. У прилогу је Потврда о обављеном пројектном задатку руководилаца пројекта др Владимира Џиновића о фацилитаторском раду у ОШ „Браћа Барух”.
-
Др Ивана Ђерић је аутор и реализатор вебинара Учења на даљину у врему КОВИД-19 у организацији Педагошког друштва Србије који је одржан 7. 4. 2020. Снимак је доступан на линку Заједнице учења педагога и психолога https://www.portal.edu.rs/resursi/ucenje-na-daljinu-u-vreme-kovid19/?fbclid=IwAR3RBe1U-OxUg6HdiO082O8TRH5dxWe1o_c9u-D896AAl0-b3TFsYuSj9o4